הזמנת יום עיון

מוח ושפה

שפה היא תופעה אנושית ייחודית. בואו לגלות כיצד אפשר להציץ לתוך המוח האנושי ולחקור את אופן פעולתו דרך חלון השפה!

בחלק הראשון של המפגש, ניחשף למידת המורכבות העצומה של השפה האנושית. באמצעות הדגמות מרתקות, נגלה שאנחנו יודעים דברים מסוימים על השפה, מבלי להיות מודעים להם כלל. ננסה להבין מדוע ילדים מצליחים בקלות רבה לרכוש את שפת אמם, ומבוגרים מתקשים כל כך ברכישת שפה שניה. בנוסף, נדבר על איך מילים חדשות נולדות, על דו-משמעות, ועל מבנים תקינים ולא תקינים בשפה – ונראה כיצד כל אלה מרמזים על כך שיש במוחנו מנגנון ביולוגי מוּלד ליצירה והבנת שפה.

בחלקו השני של המפגש, נעמיק וניכנס לנבכי המוח. נדבר על האנטומיה של המוח, ועל הקשר בין מבנים מסוימים במוח ובין שפה. נלמד על האופן שבו פגיעות מוח מתבטאות בפגיעות לשוניות, וכיצד ניתן להסיק על הפגיעות הללו מהתבוננות בהתנהגות הלשונית של הפציינטים. ננסה להבין מדוע חלקו השמאלי של המוח מעורב בצורה דומיננטית יותר בהפקה והבנה שפה, ונחשף לשיטות שונות המאפשרות לחוקרי מוח מודרניים להציץ לתוך מוחו של נבדק בזמן שהוא מבצע מטלות לשוניות.

אז בואו לשמוע על תחום מחקר מודרני, במסגרת הרצאה נגישה ואינטראקטיבית, החושפת כיצד דווקא הדברים שנראים לנו כפשוטים – מעידים יותר מכל על המורכבות האדירה של המוח האנושי.

לראות ולשמוע

איך החושים שלנו עובדים? לראות ולשמוע…
חלק נרחב ממוחנו מיועד לקליטה ופענוח של העולם סביבנו. יחדיו נגלה את יופיו של המוח האנושי באמצעות החלונות החושיים שלנו. בחלק הראשון של המפגש, ניחשף למבנה מערכת הראייה, ננסה להבין איך אנו תופסים את העולם הנראה סביבנו והאם יש לנו "יכולות על" בכל הנוגע לזיהוי פרצופים. ננצל את הידע שלנו על המערכת ונראה איך ניתן "לרמות" את המוח ולחוות אשליות אופטיות.בחלקו השני של המפגש, ניכנס לנבכי מערכת השמיעה. נפרט על מבנה המערכת, נכיר את האיברים הקטנים ביותר בגופנו ונבחן את "גיל" השמיעה של כל אחד מאתנו. בנוסף ננסה להבין איך האוזניים מאפשרות לבצע מיקום במרחב. לאורך המפגש נדגיש את יכולות מערכות החושים בבני אדם לעומת היכולות של יונקים אחרים.בואו לחוות את החושים שלנו דרך המוח, ולהבין את המורכבות האדירה של המוח באמצעות החושים אותם רובנו לוקחים כמובן מאליו. הירשמו עכשיו להרצאה מרתקת וחווייתית.

המוח השלם

התפתחות המוח בטבע (ממע' עצבים של חרק ועד מוח האדם), מעבר למודע (איך המוח שלנו ושל בעלי חיים גורם לשינויים פיזיולוגיים בלי שנהיה מודעים לכך במטרה להתאים לסביבה- חגבים שהופכים לארבה, סנכרון הליכה) ומה קורה כאשר המוח נפגע (פגיעות מוחיות וההשלכות ההתנהגותיות והתפיסתיות שלהם).

שאלה עתיקת יומין המעסיקה את עולם חקר המוח גם היום הנה- "מה גורם להתנהגות?"
תחומי מחקר רבים ניסו לענות על השאלה וחלק מהתגליות עלולות להפתיע אתכם…

בחלקו הראשון של המפגש ננסה להבין את ה"מוח השלם", נביט על התפתחות המוח מחיות קטנות ועד לאדם. נקשר מבנים מוחיים לפעילותו של המוח, נבחן אילו גורמים יכולים לשנות התנהגות, החל מחרקים, ועד לבני אדם.

בחלקו השני של המפגש נראה מה קורה כאשר המוח השלם שהכרנו נפגע? לשם כך נבחן מקרים מפורסמים של פגועי מוח, ובכך נקשר בין נזק פיזי לנזק התנהגותי.

בואו לגלות איך המוח שלנו שומר על הסודות אשר גורמים לנו להיות עצמנו. הירשמו עכשיו להרצאה מפתיעה ומסקרנת.

הזמנת יום עיון