תכנית הלימודים

תכנית אודיסיאה באוניברסיטת בר אילן מתמקדת בתחום ההנדסה הקוונטית. תחום זה צפוי לחולל מהפכה מדעית וטכנולוגית בשנים הקרובות, עם פיתוחם של שיטות להצפנה קוונטית, בנייתם של מחשבים קוונטיים ועוד. מדינת ישראל שמה לעצמה למטרה להיות בחזית של "המהפכה הקוונטית השנייה", הן על ידי עידוד המחקר בתחום והן על ידי הכשרת דור העתיד – התלמידים שיהפכו להיות מהנדסי הקוונטים של המחר.
התכנית הינה ארבע שנתית המלווה את התלמידים ברצף החל מתחילת כיתה ט' ועד תום כיתה י"ב. בשנים הראשונות ישלימו התלמידים את הבגרויות במתמטיקה ובפיזיקה ברמת 5 יח"ל (כפוף לנהלי "אקדמיה בתיכון"). הרציונל המנחה בשנים אלו הוא לאזן בין הוראה טכנית ברמת בגרות, המכשירה את התלמידים ליישום פרקטי של שיטות מתמטיות וחישוביות, לבין הוראה מתקדמת, ברמה אקדמית, המעניקה יכולות חשיבה וכלים ליצירתיות ועצמאות – תכנים הנבנים על בסיס ההכשרה הטכנית הראשונית. לפיכך, התוכנית המוצעת בשנתיים הראשונות מבוססת בעיקר על קורסים ייעודיים לתלמידי אודיסאה, תוך שילוב הדרגתי עם קורסים הניתנים במסגרת תואר ראשון בפיזיקה ובהנדסה. הלימודים יכללו גם התנסות במעבדות מחקר מתקדמות. כמו כן, תלמידי אודיסאה המצטיינים והמתקדמים שביניהם יוכלו להירשם לקורסים אקדמיים נוספים (שאינם במסגרת התוכנית) בתחום ההנדסה והפיזיקה לפי בחירתם.
נקודות הזכות שייצברו בתוכנית יישמרו לתלמידים עד 5 שנים לאחר סיום שירותם הצבאי.
לצד הלימודים האקדמיים תכנית אודיסאה באוניברסיטת בר-אילן כוללת לימודי העשרה מגוונים, הכוללים טיפוח ערכים חברתיים ויכולות אישיות כגון ניהול זמן, עבודת צוות ועוד. בחגים ובחופשת הקיץ מתקיימים ימי לימוד מרוכזים, כמו גם סדנאות, סיורים בתעשייה ופעילות ארצית משותפת לכל תלמידי תכנית אודיסאה. התכנית מלווה על ידי פרופ' משה לוינשטיין, משנה לנשיא האוניברסיטה וצוות חוקרים מובילים, בעלי ידע מקצועי נרחב בתחומי הפיזיקה, המתמטיקה וההנדסה.

מה זה הנדסה קוונטית?

בתחילת המאה העשרים פותחה מכניקת הקוונטים, תיאוריה מהפכנית המתארת את התנהגות הטבע בממדים מיקרוסקופיים. תיאוריית הקוונטים, שאפשרה בין היתר להבין את ההתנהגות של חלקיקים קטנים ביותר, האלקטרון והפוטון, היוותה את הבסיס למהפכה הטכנולוגית שהעולם עבר באמצע המאה העשרים. לדוגמה, תופעת קוונטית הנקראת “מנהור” מאפשרת לאלקטרון לחדור דרך מחסומים בלי צורך לעבור מעליהם. תופעה זו הכרחית להבנת ההתנהגות של הטרנזיסטור, הרכיב הבסיסי של כל מחשב וטלפון נייד, ולביסוס תעשיית המוליכים למחצה. בדומה, תעשיית הלייזר מבוססת על תופעות קוונטיות המסבירות את ההשפעה של אלקטרונים על פוטונים. בשנים האחרונות התברר כי בתנאים מסוימים ניתן לזהות תופעות קוונטיות גם בעולם המאקרוסקופי, אפילו במרחקים של מאות ואף אלפי קילומטרים. יישום של תופעות קוונטיות בסקאלות מאקרוסקופיות צפוי להוביל לגל שני של מהפכה טכנולוגית-קוונטית במאה הנוכחית.
אחת התכונות הבסיסיות של מכניקת הקוונטים היא “השזירה הקוונטית" כאשר שני אלקטרונים (או יותר) או שני פוטונים “שזורים” ביניהם, כל אחד יכול לשאת מידע על השני. מידע זה נשמר גם כאשר שני החלקיקים נמצאים במרחק גדול מאוד.
ניצול טכנולוגי של תופעת השזירה הקוונטית יוביל למהפכה בסדרה של תחומים טכנולוגיים חדשניים ביניהם, רשתות תקשורת קוונטית מאובטחת, ניווט, מחשוב קוונטי, חיישנים ביו-רפואיים ועוד.

ימים ושעות פעילות:

הלימודים מתקיימים פעמיים בשבוע, בימים שני וחמישי בין השעות 19:45-15:00.
מועדי הלימוד הם בהתאם לשנה"ל האקדמית ותוך התחשבות בחופשות בתי הספר.
בחופשת חנוכה, פסח וחופשת הקיץ מתקיימים ימי מנהיגות, סיורים, סדנאות ופעילות ארצית משותפת של אודיסיאה ברחבי הארץ.
מכינת קיץ תאריך בין התאריכים 1-16/07/2020. היא תתקיים בבר-אילן ותכלול שני קורסי ליבה – בפיזיקה ובמתמטיקה, מעבדה ומפגשים עם חוקרים. במהלך המכינה ייערכו בחנים ובסופה יהיה מבחן מסכם

תהליך המיון וההרשמה:

תהליך המיון מיועד לתלמידים מצטיינים בכיתות ח' וכולל ארבעה שלבים. עשויים לחול שינויים בתהליכי המיון, אנא שריינו את כל התאריכים ועקבו אחר העדכונים באתר.
שלב ראשון: הרשמה לתכנית –דרך אתר מרכז מדעני העתיד , בין התאריכים י"ט חשון תש"פ – כ"ב טבת תש"פ,  17.11.2019 – 19.01.2020.
מפגש חשיפה לתכנית יתקיים ביום רביעי, י"א טבת תש"פ, 8.1.2020, בשעה 17:30 באוניברסיטת בר אילן בבניין הנדסה (1102) אולם 2. להרשמה למפגש חשיפה לחץ כאן.
שלב שני: מבחן מיון ארצי – מבחן מדעני העתיד(למידע על המבחן לחץ כאן), יתקיים באוניברסיטת בר-אילן במועד אחד מבין המועדים הבאים:
יום שני, ח' שבט תש"פ, 3.2.2020
יום שלישי, ט"ז שבט תש"פ, 11.2.2020
תלמידים שיעברו בהצלחה את מבחן המיון הארצי יקבלו הודעה לתיבת הדוא"ל ויזומנו לשלב הבא.
שלב שלישי: מבחן מיון פנימי – יתקיים באוניברסיטת בר-אילן ביום שלישי, כ"ח אדר תש"פ, 24.3.2020. תלמידים אשר יעברו בהצלחה את מבחן המיון הפנימי יקבלו הודעה לתיבת הדוא"ל ויזומנו למכינת קיץ ממיינת.
שלב רביעי: מכינת קיץ ממיינת – תתקיים בין התאריכים ט' תמוז – כ"ד תמוז תש"פ,   1.7.2020 – 16.7.2020. הודעה על מיקום תפורסם בהמשך. הודעה על קבלה או אי קבלה לתכנית תשלח לתיבת הדוא"ל של התלמידים במהלך חודש אוגוסט 2020.

תנאי הקבלה לתכנית:

  • השתתפות בכל שלבי המיון ומעבר של כל מבחני המיון בהצלחה.
  • סיום מכינת הקיץ בהצלחה. השתתפות במכינה מהווה תנאי הכרחי לקבלה לתכנית.
  • על המועמדים לתכנית לשלוח לצוות התכנית תעודה אחרונה מבית הספר, המעידה על רמת הישגים גבוהה והערכות חיוביות על תפקוד לימודי והתנהגותי. תלמידים במוסדות שאינם מעניקים תעודה מתבקשים לשלוח מסמך התרשמות הצוות החינוכי מהתלמיד.
  • צוות התכנית שומר לו את האפשרות לזמן את המועמד/ת בליווי ההורים לפגישה אישית כחלק מתהליך המיון.

צוות אודיסיאה באוניברסיטת בר אילן:

רכז אקדמי – ד"ר יוני טוקר
ראש היחידה לנוער שוחר מדע – ד"ר שרית כהן
מרכזת מנהלית – גב' טל ביידני
סגנית מנהלית למשנה לנשיא – גב' שני מזרחי
סגל אקדמי – ד"ר יוסי בן ציון, ד"ר ברוך ברזל, פרופ' אבי פאר, ד"ר עמנואל דלה טורה וד"ר שרית נתן.

למעבר לאתר מרכז מדעני העתיד לחץ כאן

מצגות מהמפגש חשיפה: ד"ר יוני טוקר, ד"ר שרית כהן

פרטי התקשרות: טל': 03-5318207 דוא"ל: odyssey@biu.ac.il